TAśMa klejąca

Kilka słów o taśmie klejącej

Taśma klejąca jest wynalazkiem, który na stałe zagościł w naszych domach. Prawie każdy ją aktualnie posiada. Pozwala zabezpieczać elementy do malowania, krawędzie mebli i ostrych narzędzi przy przepr czytaj więcej »

POZYCJONOWANIE Katowice

Dobrze przygotowany serwis

Potrzebujesz dobrze przygotować serwis ale nie wiesz jak? Większość osób ma z tym nie lada problem. Decydując się na tworzenie serwisu trzeba pamiętać o tym, by faktycznie zawrzeć w nim wszystkie nie czytaj więcej »

Tworzenie aplikacji mobilnych

Po co komu aplikacje mobilne?

Urządzenia mobilne zrewolucjonizowały rynek elektroniki i sprawiły, że prawie każda osoba korzysta ciągle z różnych nowoczesnych telefonów lub innych rozwiązań. Wykonywane dla zwiększenia użytecznośc czytaj więcej »

 

Kilka słów o taśmie klejącej

Taśma klejąca jest wynalazkiem, który na stałe zagościł w naszych domach. Prawie każdy ją aktualnie posiada. Pozwala zabezpieczać elementy do malowania, krawędzie mebli i ostrych narzędzi przy przeprowadzkach, a także mocować ze sobą przeróżne przedmioty. Jednakże mało kto zna historię taśmy klejącej lub jej spektrum dostępne na rynku.

Kilka faktów historycznych.

Pierwowzorem współczesnej taśmy klejącej była taśma używana od 1925 roku w warsztatach samochodowych firmy do zabezpieczenia malowanych aut. Jej pomysłodawcą był amerykański wynalazca Dick Drew z firmy 3M. Pierwsza biurowa bezbarwna taśma samoprzylepna pojawiła się w 1930 roku.

Różnorodność taśm klejących.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje taśm klejących i są to: Taśma montażowa (posiadająca klej po obu stronach) oraz taśma izolacyjna, tak zwana duct tape (wzmocniona dodatkowo tkaniną).

Na chwilę obecną można znaleźć setki, a może nawet i tysiące różnych taśm klejących. Przytoczę tutaj kilka najciekawszych przykładów.

Stosunkowo niedawno wyszła na rynek super wytrzymała taśma wodoodporna flex tape. Po przeprowadzonych testach okazuje się, iż jest ona w stanie uszczelnić uszkodzony pojemnik wypełniony wodą. Bez żadnego problemu może również utrzymać ponad 30kg wagi. Producent zarzeka się, iż jest ona w stanie nawet skleić łódkę, wcześniej przeciętą na pół wzdłuż, jednakże nikt jeszcze nie podjął się tego testu. Taśmę można dostać już za niecałe 30zł.

Taśma Duck Tape od firmy Duck posiada ciekawe właściwości wizualne. Nie jest wytrzymała, ale jej atutem jest świecenie w ciemności! Daje to olbrzymie możliwości w kwestiach fluorescencyjnych. Dostępna jest w sklepach internetowych za prawie 45zł.

Firma 3M stworzyła również jedną z najdroższych i najciekawszych taśm na rynku. Z Tape, bo taką bowiem ma oficjalną nazwę, jest taśmą dwustronna, która posiada równomiernie rozłożony przewodnik. Jej specyficzna budowa sprawia, że przewodzi prąd tylko w jedną stronę. Mimo, iż nie ma ona oficjalnego zastosowania, ludzie wykorzystują ją do naprawy wyświetlaczy LCD czy też w miejscach, gdzie nie opłaca się lutowanie. Cena wynosi zawrotne 20zł za 10cm.

taśma klejąca zrewolucjonizowała świat, ułatwiła nasze życie i dała nam wiele nowych możliwości. Wszystko, dzięki wynalazkowi, który w domyśle miał jedynie ułatwić i przyśpieszyć malowanie aut. W końcu potrzeba jest matką wynalazków!