Łączenie elementów metalowych przy pomocy klejów

Łączenie elementów metalowych przy pomocy klejów

Zamiast spawarki i śrubokrętu
Zwykle elementy stalowe oraz wykonane z innych metali łączy się korzystając z nitów i śrub oraz spawania. Drobne części (np. w modelarstwie), które nie podlegają dużym obciążeniom, a zwłaszcza odkształceniom, można łączyć klejem cyjanoakrylowym. Ponadto, wiele elementów nadaje się do zespajania specjalistycznymi klejami do metalu. Ich gama jest szeroka. Odpowiednio dobrany i zastosowany klej z powodzeniem zastąpi lub uzupełni (np. w miejscach konstrukcji, gdzie brak miejsca na główki śrub czy nitów) inne metody łączenia elementów. Szczególnie dobrze kleje do metalu sprawdzą się w renowacji antyków, mebli oraz przeróżnych ozdób i sprzętu domowego.

Cold welding
Kleje do stali nie powodują wzrostu masy konstrukcji oraz pojawienia się naprężeń punktowych. Kleje do metalu są również odporne na korozję i złe warunki atmosferyczne (wysokie temperatury, woda, mróz, sól).
Myśląc o codziennej pracy, warto zaopatrzyć się w uniwersalny klej do metalu. Do łączenia metali ze sobą i drewnem dobrze stosować kleje epoksydowe, które dają trwałe spoiny np. blach czy elementów mebli. Większość z nich jednak schnie dość długo, a spoina jest twarda, lecz niestety krucha. O wiele elastyczniejsze są kleje poliuretanowe, które są ponadto odporne na temperaturę i wodę. Do łączenia elementów żelaznych stosuje się dwuskładnikowe, oparte na żywicach syntetycznych kleje przewodzące ciepło, a przy tym ognioodporne. Tego typu kleje do metalu nadają się do specjalistycznych zastosowań, gdyż przewodzą ciepło i prąd.
Kluczowe jest zawsze zapoznanie się z instrukcją producenta i oczyszczenie łączonych powierzchni, o czym czasami w toku prac zdarza się zapomnieć. Sprawdźmy też, czy wyrób nie jest przeterminowany lub nie był zbyt długo otwarty.

Powiązane artykuły

Jakość przede wszystkim!

Jakość przede wszystkim!